Basın Odası
Haberler
Teknoloji Platformu Mayıs Sayısı Röportajı
Mustafa Özdemir İmaş Makine Genel Müdürü
23 Haziran 2021
Teknoloji Platformu Mayıs Sayısı Röportajı

“GÜVEN, KALİTE VE SÜREKLİ DESTEK” “Biz değirmen tesisi kurmak isteyen firmaları ve kişileri müşterimiz gibi değil iş ortağımız olarak görüyoruz. Böylelikle bizim için karlı olabilecek ama onlara fayda getirmeyecek alternatifleri onlara sunmuyoruz. Bizim için uzun vadeli iş ilişkisi kurmanın temel prensipleri güven, kalite ve sürekli destek. İş ortaklarımızla, satın alma ve montajdan fabrikanın teslimatından sonraki tüm süreçlere kadar sıkı bir şekilde ilgileniyor, tüm ihtiyaçlarına cevap vermeye çalışıyoruz. Bizi rakiplerimizden ayrıştıran ve müşterilerimize artı değer sağlayan ProSupport ve SmartLub gibi özgün teknolojik sistemler. Elbette kalite/fiyat oranının en yüksek olduğu firma olmamız da çok önemli bir etken.”

Bu ayki konuğumuz değirmen teknolojileri sektörünün en büyükleri arasında yer alan İmaş Makine Sanayi A.Ş.’nin Genel Müdür’ü Mustafa ÖZDEMİR. Milleral markası ile 27 yıldır buğday, mısır, çavdar, yulaf, arpa gibi tahılların un ve irmik haline getirilmesinde kullanılan teknolojilerin ve anahtar teslimi tesislerin kurulumunu sağlayan İmaş Makine, Milleral markasının yanı sıra Viteral markası ile yem sektörüne yönelik anahtar teslim tesisler ve ekipmanlar, Cuteral markasıyla da testere tezgâhları sunuyor. Değirmen tesisi kurmak isteyen firmaları ve kişileri, müşterileri gibi değil, iş ortağı olarak gördüklerini belirten ÖZDEMİR, bu iş otaklarıyla satın alma ve montajdan fabrikanın teslimatından sonraki tüm süreçlere kadar sıkı bir şekilde ilgilendiklerini ve onların tüm ihtiyaçlarına cevap vermeye çalıştıklarının altını çiziyor. İmaş Makine Genel Müdürü Mustafa Özdemir ile İmaş Makine’nin sunduğu teknolojik çözümlerden, teknik hizmetlerinden, sunduğu eğitim olanaklarından, gelecek hedeflerinden ve değirmencilikte “yenilik” kavramından konuştuk. Konuyla ilgili ayrıntıları Mustafa Özdemir’den alıyoruz.

Mustafa Bey, İmaş Makina, değirmen teknolojileri sektörünün önde gelen markalarından biri. Öncelikle İmaş Makina’nın hikâyesini ve bugünkü başarıyı nasıl yakaladığını anlatır mısınız?

 

Teknoloji Platformu Mayıs Sayısı Röportajı

İmaş Makine Sanayi A.Ş, Anadolu’dan doğan ve Türkiye’nin en önemli sektörlerinde başarıyla faaliyet gösteren İttifak Holding bünyesinde, 1989 yılında faaliyetlerine başlamıştır. İmaş Makine olarak Milleral markası ile 27 yıldır buğday, mısır, çavdar, yulaf, arpa gibi tahılların un ve irmik haline getirilmesinde kullanılan teknolojileri, anahtar teslimi tesislerin üretilmesi ve kurulması konusunda çalışıyor; yüksek teknolojili ürünler ve yüksek verimlilikte tesisler sunuyoruz. Satış sonrası hizmetlerimizle müşterilerimizin güvenine layık olma ve iş ortaklarımızın ihtiyaçlarını eksiksiz olarak yerine getirme amacıyla çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Diğer yandan Ortadoğu’dan Orta Asya’ya, Güney Amerika’dan Afrika’ya kadar tüm dünyadaki ihtiyaçlara hitap edebilecek ürün, tesis ve hizmetlerimizin yanı sıra uzman kadromuzla verimlilik odaklı danışmanlık hizmetleri de sunuyoruz.

Kurulduğumuz günden bu yana Milleral ile başlayan yolculuğumuza Nisan 2015 tarihinde Viteral’i de ekleyerek büyümemizi sürdürdük. Böylece değirmencilik sektöründeki tecrübemizi büyük ve küçükbaş hayvan yemi sektörüne de taşıdık. Viteral ile yemcilik sektöründe anahtar teslim tesis ve ekipmanlar üreterek maksimum müşteri memnuniyeti anlayışıyla hizmet veriyoruz. Bir diğer markamız olan Cuteral’le de yüksek kalitede açılı, yarı ve tam otomatik, mafsallı, sütunlu ve PLC gibi testere tezgâhları sunuyoruz.

İmaş Makine olarak hem ürün kalitemiz hem de uzman ekibimiz ile faaliyet gösterdiğimiz sektörlerde yüksek rekabet gücüne sahibiz. İttifak Holding’den aldığımız çalışma kültürü ve güçlü sermaye yapısı da gelişim ve büyüme hedeflerimize başarıyla ulaşmamızı sağlıyor. Sürdürülebilirlik, inovasyon, çevrecilik, küreselleşme, bilgi yönetimi ve uzmanlık temel prensiplerimizi oluşturuyor. Bu prensipler ışığında yenilikçi ürün ve hizmetler üretmek, profesyonel ekibimizle müşterilerimize katma değer oluşturma hedefiyle çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

İmaş olarak birebir sizin ürettiğiniz teknolojik çözümlerden biraz bahseder misiniz? Müşterilerinize anahtar teslim çözümler sunduğunuzu biliyoruz ancak teknolojik anlamda birebir İmaş Makina bünyesinde üretimi yapılan teknolojiler nelerdir?

Bizim ürünlerimizin tamamı sektörlerinin ön saflarında yer alan teknolojilere ve ürün kalitelerine sahiptir. Biz müşterilerimizin işletmelerinde yüksek verimle çalışmalarını sağlayacak ürünlerin yanı sıra yüksek mühendislik gerektiren anahtar teslimi tesisler sunuyoruz. Az önce de belirttiğim gibi İmaş Makine olarak Milleral, Viteral ve Cuteral ile üç grupta üretim yapıyoruz. Milleral olarak buğday, mısır, soya, çavdar, yulaf, arpa unu ve irmiği fabrikaları kuruyoruz. Viteral olarak ise komple hayvan yemi üreten fabrikalar kuruyoruz ve bu fabrikalar için bütün makineleri üretiyoruz. Milleral çatısı altında vals, elek, irmik sasörü gibi değirmen bölümü makineleri; çöp sasörü, taş ayırıcı gibi temizleme bölümü makineleri; randıman kantarı, otomatik tavlama makinesi gibi otomasyona yönelik makineleri ve elevatör, helezon gibi taşıma ekipmanlarını sayabiliriz. Tabii bunlar işin sadece makine ve ekipman kısmı. Bizim asıl üretimimiz, her müşterimize özel çalıştığımız sistem diyagramları, makine yerleşimleri noktasındadır. Viteral markamız ile öne çıkanlar ise pelet, kırıcı, mikser, soğutucu, stok takip otomasyonudur.